Świadectwo charakterystyki energetycznej.

28-04-2023

Świadectwo charakterystyki energetycznej daje możliwość porównania zużycia energii w różnych lokalach, co pomaga
w podjęciu świadomych decyzji dotyczących wyboru miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. Raport ten obejmuje szczegółowe dane: takie jak zużycie energii elektrycznej, cieplnej i paliwowej, a także emisję dwutlenku węgla.

Dokument ten może być przydatny dla różnych grup odbiorców, takich jak potencjalni najemcy, kupujący, inwestorzy lub osoby zainteresowane efektywnym wykorzystaniem energii. 

Certyfikat energetyczny/świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument mówiący o wielkości zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem danego budynku lub lokalu.

Wielkość tą obrazuje wskaźnik EP widoczny na pierwszej stronie świadectwa, tj. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną ocenianego budynku liczony w [kWh/m2/rok]).

Informuje on o obliczeniowej ilości energii dostarczanej do budynku na potrzeby ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej a w przypadku budynków użyteczności publicznej także oświetlenia, przeliczonej na energię pierwotną i odniesionej do jednostki powierzchni naszego budynku.

Oprócz wskaźnika EP (energia pierwotna) na świadectwie znajdują się także dwa inne wskaźniki:

  • EK (energia końcowa) - współczynnik określający obliczeniową ilość energii końcowej potrzebnej do zaspokojenia zapotrzebowania danego budynku, przed uwzględnieniem współczynników nakładu związanych z rodzajem paliwa oraz strat przy wytworzeniu i przesyle energii a więc pozwalający na określenie obiektywnych własności fizycznych danego budynku.
  • EU (energia użytkowa) - współczynnik określający obliczeniową ilość energii potrzebną do zaspokojenia zapotrzebowania danego budynku przed uwzględnieniem współczynników nakładu związanych z rodzajem paliwa oraz strat przy wytworzeniu i przesyle energii oraz przez uwzględnieniem sprawności systemu instalacyjnego (ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody i oświetlenia – w przypadku budynków niż mieszkalne) 

W świadectwie oceniane jest zapotrzebowanie energii na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji wynikające z przeznaczenia i standardu budynku oraz jego systemów instalacyjnych, a nie faktyczne zużycie, które może zmieniać się w zależności od sposobu użytkowania i zwyczajów użytkowników.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to doskonałe narzędzie do oceny efektywności energetycznej Twojej nieruchomości.

 

Co w przypadku braku świadectwa charakterystyki energetycznej dla nieruchomości?