Klasy energetyczne – klasyfikacja budynków w skali od A do G.

29-08-2023

Efektywność energetyczna budynków. Klasy energetyczne – klasyfikacja budynków w skali od A do G. Paszport energetyczny.

 

Klasy energetyczne budynków staną się obowiązkowe w Polsce już w pierwszej połowie 2024 roku i będą na wzór tych, które obowiązują w przypadku oznakowania sprzętu AGD i RTV, dotyczącego klas zużycia energii w skali od A do G.

     W rozumieniu dyrektywy unijnej o charakterystyce energetycznej budynków zwanej dyrektywą EPBD, klasy energetyczne budynków,  mają dostarczać informacji o ilości energii pierwotnej nieodnawialnej zużytej przez nieruchomość. Będzie to kluczowe kryterium, które pozwoli zidentyfikować, jakie oszczędności energetyczne
są możliwe do osiągnięcia w przypadku nieruchomości.

W związku z powyższym Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) zaproponowała, aby budynki w Polsce zostały podzielone na klasy od: +A do G.

       Oznaczenia literowe klas energetycznych budynków w charakterystyce, będą informowały o poziomie zużycia energii pierwotnej na metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku w ciągu roku. Klasa energetyczna budynku wpływać będzie nie tylko na koszty eksploatacyjne, ale także na środowisko -  ważna będzie emisja pyłów i CO2 przez budynek.

Klasa A+ oznaczać ma budynki  plus energetyczne, czyli takie, które (np. z pomocą fotowoltaiki) produkują więcej energii niż same zużywają, klasa A – będą to budynki bezemisyjne, natomiast klasa G - budynki o najsłabszej charakterystyce energetycznej.

Oddzielna klasyfikacja ma obowiązywać budynki: jednorodzinne, wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej
czy budynki gospodarcze.

Na podstawie klas energetycznych kupujący lub wynajmujący, będą mogli ustalić, ile energii budynek zużyje na potrzeby ogrzewania i wentylacji, a także jaki będzie jego koszt eksploatacji. Klasyfikacja energetyczna budynków obowiązuje w większości krajów Europy.

      Wskaźniki efektywności energetycznej, pozwolą dokładnie ocenić wydajność energetyczną danej nieruchomości. Klasy energetyczne budynków będą określane na podstawie obliczeń i analizy parametrów technicznych budynku, takich jak: izolacja termiczna, wentylacja, systemy grzewcze i chłodzące oraz wykorzystanie energii odnawialnej. Optymalizacja tych czynników, pozwoli na osiągnięcie wyższej klasy energetycznej budynku i zwiększenie jego efektywności energetycznej.

 

Nadchodzące zmiany dla rynku nieruchomości:

 

Od 2028r. wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne (oznacza to, że muszą produkować tyle samo energii, ile zużywają). Jeszcze wcześniej, bo już w 2026 r. taki status muszą osiągnąć wszystkie nowe budynki administracji publicznej.

Jednocześnie do 2030 roku wszystkie już wybudowane budynki mieszkalne powinny osiągnąć minimum klasę E, a do 2033 roku klasę DW przypadku budynków niemieszkalnych i publicznych modernizacja powinna nastąpić jeszcze szybciej tj. odpowiednio do 2027 i 2030 roku.

Unijna dyrektywa EPBD wprowadza obowiązkową fotowoltaikę, w którą najpóźniej do 2032 roku będą musiały być wyposażone wszystkie budynki.

 

Podsumowując efektem wejścia w życie nowych regulacji będzie prawdziwa budynkowa rewolucja, dlatego zadbaj o efektywność energetyczną swojego budynku i zaoszczędź pieniądze już dziś!