Jak przygotować rzut nieruchomości.

21-07-2023

Do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej niezbędne jest dołączenie: WYRAŹNYCH rzutów nieruchomości na podstawie, których osoba sporządzająca certyfikat, będzie mogła dokonać niezbędnych obliczeń cieplnych, które są podstawą do sporządzenia ww. dokumentu. 

Rzuty możesz otrzymać od zarządcy spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej, czasami są dołączane do aktu notarialnego kupna, możesz je również wykonać samodzielnie. Ewentualnie możesz zamówić usługę z inwentaryzacją nieruchomości, wówczas przyjedziemy na miejsce i dokonamy wszystkich niezbędnych pomiarów.

Do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej niezbędne jest dołączenie: WYRAŹNYCH rzutów nieruchomości na podstawie, których osoba sporządzająca certyfikat energetyczny, będzie mogła dokonać niezbędnych obliczeń cieplnych, które są podstawą do sporządzenia ww. dokumentu.

W przypadku, gdy zdecydowałeś się na usługę on-line, konieczne jest graficzne przedstawienie rozkładu nieruchomości. W tym celu możesz np. skorzystać z dostępnych w Internecie bezpłatnych programów/kreatorów, bądź przygotować rzuty samodzielnie dla istniejącej nieruchomości.

Wystarczy, że wymierzysz dokładnie pomieszczenia (w tym: szerokość, długość i wysokość wszystkich elementów i otworów).

Oto kilka porad, jak narysować poziomy rzut nieruchomości:

  1. Na początek przygotuj miarkę lub dalmierz bądź inny przyrząd za pomocą którego zmierzysz dokonasz pomiarów.

Pomiar pomieszczenia nie musi być trudnym zadaniem. Możesz również skorzystać z bardziej innowacyjnych narzędzi, aby szybko i dokładnie zmierzyć pomieszczenie dowolnej wielkości. Na przykład aplilkacja MagicPlan, pozwala mierzyć pomieszczenia za pomocą iPhone’a, eliminując potrzebę używania taśmy mierniczej. AR Floorplan 3D to kolejna aplikacja pomiarowa, która wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość i skanery Lidar do szybkich pomiarów pomieszczeń.

  1. Pamiętaj, że rzuty powinny być przejrzyste i poglądowe, czyli powinny przedstawiać rozkład poszczególnych pomieszczeń i obrys całej nieruchomości.
  2. Następnie zaznacz na rysunku główne kierunki geograficzne:
  • północ – PN
  • południe – PD.
  • wschód – WSCH.
  • zachód – ZACH.

- to bardzo ważne dla poprawnego obliczenia parametrów cieplnych, które zawarte są w świadectwie/certyfikacie energetycznym.

  1. Pamiętaj, aby w przypadku nieruchomości wielokondygnacyjnej, oznaczyć każdy rysunek – wyszczególniając poszczególne kondygnacje tj. np.: piwnica, parter, piętro, poddasze.

Zaczynamy rysowanie:

  1. Pomierz nieruchomość i przygotuj jej plan. 

Plan pomieszczeń, będzie stanowił bazę dla wykonania rzutu Twojej nieruchomości. Plan możesz sporządzić na papierze lub wykorzystać specjalne programy do projektowania wnętrz. Plan powinien zawierać wymiary każdego pomieszczenia, a także uwzględniać ich kształt. Niezbędne są także informacje na temat umiejscowienia okien, drzwi oraz innych elementów stałych, takich jak kolumny czy schody.

  • Zacznij od wykonania pomiaru w [cm] długości ścian zewnętrznych każdego pomieszczenia, w kolejnym kroku zmierz ściany działowe.

Każdą ścianę zmierz najlepiej w dwóch miejscach – przy podłodze i na wysokości rąk (dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo pomyłki).

  1. Zmierz dokładnie w centymetrach wielkość otworów okiennych, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, oraz drzwi balkonowych
  2. Zmierz wszystkie elementy konstrukcyjne – wnęki, wystające ze ściany pilastry, podciągi, obniżenia sufitu, itd.
  3. W przypadku skosów, zmierz wysokość ściany w najniższym i najwyższym punkcie, a także odległość punktu w którym zaczyna się skos od przeciwległej ściany.

2. Następnie przystąp do wykonania części graficznej czyli wykonaj rzut nieruchomości.

  1. Rysowanie (bądź wprowadzenie danych do programu) zacznij od osi środkowych ścian zewnętrznych nieruchomości. Ściany rysuj pogrubioną linią. Koniecznie oznacz ściany, które dzielą nieruchomość od sąsiadów, a które od klatki schodowej, oraz które ściany są szczytowe – oznacz na rysunku z kim/czym sąsiadują.
  2. Następnie podaj wymiary ścian zewnętrznych w centymetrach oraz zaznacz na rysunku otwory: drzwi zewnętrzne, okna czy drzwi balkonowe, wymiary ich podaj w [cm].
  3. Kolejno na rzucie zaznacz ściany wewnętrzne, podaj ich grubość w centymetrach, a następnie oznacz i podaj wymiary w [cm] drzwi prowadzących do innych pomieszczeń.
  4. Na rzucie wrysuj również schody wewnętrzne i zewnętrzne znajdujące się na klatce schodowej.
  5. W przypadku nieruchomości wielokondygnacyjnych wykonaj analogicznie przekroje pionowe nieruchomości.

3. W ostatnim kroku sprawdź poprawność i czytelność wszystkich załączników. Gotowy rzut/rzuty. bądź przekroje nieruchomości zeskanuj lub zrób ich zdjęcie, następnie dołącz do formularza i prześlij.

4. Na koniec nie zapomnij o dołączeniu zdjęć nieruchomość z zewnątrz (od podstaw po dach).